Школа јавног здравља и менаџмента у систему здравствене заштите
МИСИЈА
Мисија Школе је унапређење система јавног здравља и здравственог менаџмента уз обезбеђивање изврсних академских студијских програма, програма континуиране едукације, истраживања и консултација за садашње и будуће генерације стручњака и лидера.
ВИЗИЈА
Визија Школе је да образовањем кадрова из области јавног здравља и здравственог менаџмента формира стручњаке који ће бити спремни за решавање водећих изазова. Квалитетан и савремен метод рада Школе омогућава да она прерасте у регионални центар за образовање и истраживања у области јавног здравља и здравственог менаџмента.
ЦИЉЕВИ
Образовање способних стручњака у области јавног здравља,
- Обучавање ефикасних менаџера у систему здравствене заштите,
- Унапређење знања у јавноздравственим наукама,
- Обучавање високо компетентних истраживача у области јавног здравља и здравственог менаџмента,
- Промоција здравља у сарадњи са друштвеном заједницом, и
- Унапређење процеса доношења одлука и формулисања јавноздравствених политика.
У НАМЕРИ ДА ИСПУНИ СВОЈУ МИСИЈУ И ПОСТАВЉЕНЕ ЦИЉЕВЕ,
ПРИСТУПИ ШКОЛЕ ЈАВНОГ ЗДРАВЉА И ЗДРАВСТВЕНОГ МЕНАЏМЕНТА СУ:
- Интердисциплинарност,
- Мултипрофесионалност,
- Међународна сарадња и
- Етичка оријентација.
АКТИВНОСТИ:
Школа организује следеће академске програме
- Мастер академске студије из јавног здравља
- Мастер академске студије из менаџмента у систему здравствене заштите (у сарадњи са Факултетом организационих наука Универзитета у Београду)
- Докторске студије из јавног здравља, смер
- Докторске студије из здравственог менаџмента (у сарадњи са Факултетом организационих наука Универзитета у Београду)
Континуирана едукација:
У складу са промовисањем сталног усавршавања, Школа организује кратке интензивне едукативне курсеве за стручњаке из области јавног здравља, здравственог менаџмента као и за остале стручњаке, са циљем побољшања њиховог знања и вештина потребних за ефикаснији и квалитетнији учинак на радном месту.
Научноистраживачка делатност:
Школа располаже ресурсима за извођење научноистраживачких пројеката у области јавног здравља и здравственог менаџмента, а посебно за:
- Унапређење активности у области јавног здравља,
- Унапређење менаџмента у клиничкој пракси и
- Унапређење јавноздравствених програма ван здравственог сектора.
Саветодавне услуге:
Школа располаже кадровима који пружају помоћ институцијама и појединцима у формулисању политике, планирању, организовању, вођењу и финансирању система здравствене заштите. Осим тога, Школа јавног здравља може да помогне здравственој служби у сталном унапређењу квалитета рада и процени здравствених технологија, као и у анализи и дефинисању политика чији је циљ унапређење здравственог стања локалних заједница и целокупне популације.
ОСНИВАЧИ
Центар – Школа јавног здравља и здравственог менаџмента је основан 2004. године уз подршку Министарства здравља Републике Србије у оквиру пројекта „Помоћ развоју јавног здравља у Србији“ којим је руководила Европска Агенција за реконструкцију, а финансирала га Европска унија. Од оснивања многе активности школе финансијски је подржавала Европска унија кроз бројне пројекте.
ПАРТНЕРИ |
Школа јавног здравља сарађује са:
|
БУДУЋИ ЛИДЕРИ У ЈАВНОМ ЗДРАВЉУ И ЗДРАВСТВЕНОМ МЕНАЏМЕНТУ КОЈИ СУ ЗАВРШИЛИ АКАДЕМСКЕ ПРОГРАМЕ ШКОЛЕ МОЋИ ЋЕ ДА:
- Користе своје знање у области здравственог менаџмента у одрживом развоју здравственог система,
- Примењују основне компетенције и истраживачке вештине у решавању специфичних јавноздравствених проблема, укључујући способност дефинисања проблема, постављања и тестирања хипотеза, доношења закључака и њихове интерпретације,
- Демонстрирају способност унапређења здравља и примене знања из области јавног здравља у различитим срединама кроз примену приступа, принципа и метода научених у Школи,
- Идентификују и истражују садашње и будуће изазове јавног здравља,
- Компетентно учествују у процесу доношења одлука, формулисања и имплементирања јавноздравствених политика,
- Уочавају специфичности здравственог менаџмента и примењују одговарајуће вештине у процесу менаџмента здравственим организацијама, укључујући стратешки приступ кроз успостављање приоритета, утврђивање циљева, активности, евалуације и финансирања,
- Развијају здравствену организацију засновану на доказима, сталном унапређењу квалитета, имплементацији промена, као и њиховом праћењу и евалуацији,
- Критички евалуирају програме и интервенције који се односе на јавноздравствену праксу.