Центар за стручни и научно-истраживачки рад студената
Списак чланова и волонтера за академску 2023/24. годину
- Душанка Лукић, председница
- Дуња Кисић, потпредседница
- Димитрије Здравковић, потпредседник
- Милица Младеновић, потпредседница
- Тамара Недељковић
- Милица Иванишевић
- Никола Мандић
- Исидора Матијаш
- Стеван Манојловић
- Милица Јашовић
- Нада Акик
- Ида Бакрач
- Милош Дрљача
- Ања Станојловић
- Кристина Секанић
- Светлана Стојановић
- Лена Аранђеловић
- Катарина Јовчић
- Зоја Адамовић
Центар за стручни и научно-истраживачки рад студената (ЦСНИРС)
Center for students’ professional and scientific research (CSPSR)
Адреса: Др Суботића 8 (сутерен Деканата),
11000 Београд
Србија
Телефон: +381 11 36 36 382
Имјел: csnirsbg@gmail.com
Комисија за научно-истраживачки рад студената
Комисију за научно-истраживачки рад студената сачињавају:
- Наставници и сарадници Медицинског факултета Универзитета у Београду које именује Научно веће из редова својих чланова
- Председник ЦСНИРС-а
- Два члана ЦСНИРС-а на предлог чланова ЦСНИРС-а
- Два члана уредништва часописа „Медицински подмладак”
У школској 2023/2024. години чланови Комисије Научног већа за научно-истраживачки рад студената из редова ЦСНИРС-а су:
- Душанка Лукић
- Димитрије Здравковић
- Милица Младеновић
Научно веће
У Научном већу, ЦСНИРС представљају два члана:
Председник ЦСНИРС-а и члан којег бира чланство ЦСНИРС-а, а на предлог председника ЦСНИРС-а.
У школској 2023/2024. години чланови Научног већа из редова ЦСНИРС-а су:
- Душанка Лукић
- Дуња Кисић
На основу Члана 25. Правилника о раду Студентског парламента Медицинског факултета Универзитета у Београду, а у вези са Чланом 138. став 1 тачка 12) Статута високошколске установе Универзитет у Београду – Медицински факултет, Научно веће Медицинског факултета Универзитета у Београду на седници одржаној 7. септембра 2023. године је донело
ПРАВИЛНИК О РАДУ ЦЕНТРА ЗА СТРУЧНИ И НАУЧНО-ИСТРАЖИВАЧКИ РАД СТУДЕНАТА МЕДИЦИНСКОГ ФАКУЛТЕТА УНИВЕРЗИТЕТА У БЕОГРАДУ
ОПШТЕ ОДРЕДБЕ
Члан 1.
Центар за стручни и научно-истраживачки рад студената (у даљем тексту ЦСНИРС) Медицинског факултета Универзитета у Београду је волонтерска организација, која је секција Студентског парламента, која за циљ има окупљање студената и њихово организовано укључивање у стручни и научно-истраживачки рад, који се одвија на Медицинском факултету.
Члан 2.
ЦСНИРС броји до 25 редовних чланова, при чему број волонтера није ограничен. Чланство у ЦСНИРС-у је добровољно, а члан ЦСНИРС-а може постати редовни студент Медицинског факултета Универзитета у Београду који је уписао најмање III семестар интегрисаних академских студија (ИАС) и има средњу оцену положених испита у дотадашњем току студирања 9,00 или већу.
Пријем студената у ЦСНИРС регулисан је Конкурсом који се расписује сваке школске године. Додатне услове Конкурса дефинише Комисија за пријем нових чланова.
Комисија за пријем нових чланова након избора редовних чланова упућује позив појединим студентима за волонтирање.
У случају потребе Комисија за пријем нових чланова расписује конкурс за пријем волонтера на одређено време и за посебне задатке.
Члан 3.
Комисију за пријем нових чланова у ЦСНИРС сачињавају:
- Продекан за науку
- Председник Комисије Научног већа за научно-истраживачки рад студената
- Председник ЦСНИРС-а
- Потпредседици ЦСНИРС-а
- Представник часописа „Медицински подмладак”
- Представник Студентског парламента
Члан 4.
Чланство у ЦСНИРС-у престаје добровољним иступањем, неактивношћу која се констатује на предлог председника ЦСНИРС-а и уз сагласност Комисије Научног већа за научно-истраживачки рад студената и продекана за науку.
Члан 5.
Радом ЦСНИРС-а руководи председник ЦСНИРС-а.
Председник се бира из редова чланова ЦСНИРС-а, уз накнадну верификацију Студентског парламента, Комисије Научног већа за научно-истраживачки рад студената и Научног већа.
Кандидат за председника ЦСНИРС-а мора имати учешће у раду ЦСНИРС-а најмање две године (две године члан ЦСНИРС-а). Председник ЦСНИРС-а именује до три потпредседника који му помажу у руковођењу ЦСНИРС-ом.
Мандат председника ЦСНИРС-а траје једну школску годину, а може се поновити највише једном.
Члан 6.
Председник је у обавези да:
- Координира рад ЦСНИРС-а са радом Комисије Научног већа за научно-истраживачки рад студената Медицинског факултета Универзитета у Београду
- Води рачуна о благовременом извршавању обавеза и поштовању свих рокова
- Одговара за организовано учешће студената Медицинског факултета Универзитета у Београду на научним и стручним конгресима у земљи
- Организује конкурс за пријем оригиналних студентских научно-истраживачких радова и стара се о његовом извршењу
- Заступа интересе чланова ЦСНИРС-а где год је то потребно
- Учествује у организацији и реализацији конгреса оригиналних студентских научно-истраживачких радова (Мини симпозијум) на Медицинском факултету Универзитета у Београду
- Учествује у организацији трибина у текућој школској години, које за циљ имају континуирану едукацију студената у вези са свим фазама начно-истраживачког рада
- Се стара о печату ЦСНИРС-а, чији су изглед и употреба дефинисани Правилником о раду Студентског парламента Медицинског факултета Универзитета у Београду
- Одговара за објављивање садржаја везаних за рад ЦСНИРС-а на интернет порталу Медицинског факултета Универзитета у Београду
Члан 7.
Председник ЦСНИРС-а за свој рад одговара Студентског парламенту и Комисији Научног већа за научно-истраживачки рад студената.
ОРИГИНАЛНИ СТУДЕНТСКИ РАДОВИ
Члан 8.
Израда оригиналних научно истраживачких радова се регулише Правилником о раду ЦСНИРС-а, који одобрава Комисија Научног већа за научно-истраживачки рад студената и продекан за науку.
Редовни студент, који је уписао најмање III семестар интегрисаних и основних академских студија, има право да учествује у изради оригиналних студентских научно- истраживачких радова. Исто право имају и апсолвенти ИАС, као и лекари на стажу.
Члан 9.
Студент при изради рада мора имати ментора. У случају да се ради о мултидисциплинарном истраживању, студент може имати највише два ментора који морају бити из различитих ужих научних области, тј. различитих катедри.
Ментор оригиналног студентског рада мора бити запослен на Медицинском факултету Универзитета у Београду, у наставном звању (доцент, ванредни професор, редовни професор) или сарадничком звању (асистент, клинички асистент) уз обавезу доказа о најмање једној ауторској публикацији у којој је први аутор рада који је публикован у часопису са импакт фактором који је износио најмање 0,5 у години публиковања рада.
Прихватање теме и студента, ментор потврђује испуњавањем МЕНТОРСКОГ ЛИСТА који је прописан од стране ЦСНИРС-а. Менторски лист се доставља ЦСНИРС-у на начин и у року који је уже дефинисан расписаним Конкурсом.
Ментор је дужан да буде упознат са завршном верзијом студентског рада што потврђује ОВЕРЕНОМ ИЗЈАВОМ коју студент прилаже ЦСНИРС-у заједно са написаним радом.
Ментор у наставном звању (доцент, ванредни професор, редовни професор) у току једне школске године може бити ментор или коментор највише два студентска рада.
Ментор у сарадничком звању (асистент, клинички асистент) у току једне школске године може бити ментор или коментор највише једног студентског рада.
Члан 10.
Студенти могу да пријаве оригинално научно истраживање, из предмета који су положили уз оцену не мању од 9 и ако су током досадашњег студирања остварили просечну оцену једнаку или већу од 8,00. То се доказује изводом оцена који се доставља ЦСНИРС-у на начин и у року који је уже дефинисан расписаним Конкурсом.
Студент који је обновио годину не може писати рад у току обновљене године.
Студенти шесте године и први пут продужене шесте године могу пријавити оригинално научно истраживање и из предмета који по плану и програму наставе похађају током XI семестра ИАС.
Студентски научно-истраживачки рад мора бити урађен у наставној бази Медицинског факултета Универзитета у Београду у којој је запослен ментор или коментор предметног рада.
Члан 10a.
Сваки пријављени рад мора имати одобрење Етичке комисије за студентски научно-истраживачки рад Медицинског факултета Универзитета у Београду.
Члан 11.
Студент у току једне школске године може да пријави највише два оригинална научно- истраживачка рада (један ауторски и један коауторски, или два коауторска).
Студент који не буде поштовао члан 11, биће санкционисан тиме што му неће бити признат ниједан рад који је пријавио за текућу школску годину.
Члан 12.
Студентски рад може имати највише два коаутора, за које важе иста правила из Члана 10.
Ауторства и коауторства су дефинисани менторским листом и нису подложни накнадној измени.
Члан 13.
Радови се предају у електронској форми на конкурс студентских радова за Мини симпозијум на Медицинском факултету Универзитета у Београду.
Као услов за излагање рада на Мини симпозијуму, студент који се први пут пријављује на конкурс је у обавези да буде присутан на 60% од укупног броја трибина одржаних у текућој школској години, које организује ЦСНИРС.
Радови који се предају на конкурс морају бити усклађени са техничким нормама за припрему радова (Упутство ауторима за писање студентских радова за Конгрес студената биомедицинских наука Србије) које одређује и прописује ЦСНИРС.
ЦСНИРС има право да пристигле радове који не испуњавају горепоменуте техничке норме не узме у разматрање приликом конкурса.
На Конкурсу ЦСНИРС-а прихватају се само оригинални студентски научно-истраживачки радови у којима је приликом израде тестирана радна хипотеза адекватним статистичким тестовима.
Радови у форми приказа случаја, серија случајева и прегледни (narrative review) неће ући у разматрање приликом конкурса.
Члан 14.
Сваки приспели оригинални научно-истраживачки рад на конкурс се рецензира од стране два рецензента. Рецензија студентских радова је анонимна.
Члан 15.
Рецензенте одређује Комисија Научног већа за научно-истраживачки рад студената у сарадњи са члановима ЦСНИРС-а.
Члан 16.
Рецензенти се бирају из редова наставника и сарадника Медицинског факултета Универзитета у Београду. Рецензент може бити свако ко испуњава услове да буде ментор студентског рада (Члан 9).
Члан 17.
Резултате рецензије по потреби разматра Комисија Научног већа за научно-истраживачки рад студената и обавештава студенте о њиховом исходу.
Оригинални научно-истраживачки рад који добије условно позитивне рецензије (једну или две), мора бити коригован по упутствима рецензента и поново послат рецензенту на проверу. Уколико рад није коригован у складу са сугестијама рецензента, неће бити прихваћен.
Студентски рад који је добио једну негативну рецензију, се разматра на састанку Комисије Научног већа за научно-истраживачки рад студената, где се доноси одлука о даљем поступању са радом.
Уколико рад добије две негативне рецензије, неће бити прихваћен.
Члан 18.
Сви прихваћени студентски радови тј. позитивно рецензирани стичу право учешћа на Мини симпозијуму Медицинског факултета Универзитета у Београду, који сваке године предходи одласку на Конгрес студената биомедицинских наука Србије са интернационалним учешћем.
Члан 19.
Сваке школске године током летњег семестра организује се Мини симпозијум оригиналних радова студената Медицинског факултета Универзитета у Београду.
Аутори позитивно рецензираних радова су у обавези да свој рад презентују на Мини симпозијуму, у противном не могу да учествују на Конгресу студената биомедицинских наука Србије са интернационалним учешћем.
Уколико рад на Мини симпозијуму не задовољи стандарде комисије пред којом је излаган, неће бити прихваћен за Конгрес студената биомедицинских наука Србије са интернационалним учешћем.
Потврду о учешћу на Конгресу студената биомедицинских наука Србије са интернационалним учешћем добијају само аутори (коаутори) који излажу радове на одговарајућим сесијама на Конгресу.
Члан 20.
ЦСНИРС сваке године учествује у организацији пријема радова за Конкурс за доделу награда за најбољи научно-истраживачки и стручни рад студената Универзитета у Београду.
Комисија Научног већа за научно-истраживачки рад студената бира до 3 рада који конкуришу за награду Универзитета.
ОРГАНИЗАЦИОНА ТЕЛА ФАКУЛТЕТА
Члан 21.
Комисију Научног већа за научно-истраживачки рад студената сачињавају:
- Наставници и сарадници Медицинског факултета Универзитета у Београду које именује Научно веће из редова својих чланова;
- Председник ЦСНИРС-а;
- Два члана ЦСНИРС-а на предлог чланова ЦСНИРС-а;
- Два члана уредништва часописа „Медицински подмладак”.
Састав Комисије Научног већа за научно-истраживачки рад студената верификује Научно веће и Декан Медицинског факултета Универзитета у Београду.
Комисија разматра сва актуелна питања за рад ЦСНИРС-а.
Комисија за свој рад одговара продекану за науку Медицинског факултета Универзитета у Београду.
Члан 22.
На Научном већу, ЦСНИРС представљају три члана:
Председник ЦСНИРС-а и два члана које бира чланство ЦСНИРС-а, а на предлог председника ЦСНИРС-а.
Члан 23.
У Уређивачком одбору студентског стручног и научно-истраживачког часописа
„Медицински подмладак”, ЦСНИРС представљају два члана које бира чланство ЦСНИРС-а, а на предлог председника ЦСНИРС-а.
ФИНАНСИЈСКО ПОСЛОВАЊЕ ЦСНИРС-А
Члан 24.
Средства за рад ЦСНИРС-а обезбеђује Медицински факултет Универзитета у Београду, а према годишњем плану у оквиру финансијског плана Студентског парламента.
Члан 25.
Председник ЦСНИРС-а је у обавези да припреми финансијски годишњи план који ће размотрити Комисија за научно-истраживачки рад студената.
Председник ЦСНИРС-а овај план благовремено доставља Студенстком парламенту на усвајање.
ПРЕЛАЗНЕ И ЗАВРШНЕ ОДРЕДБЕ
Члан 26.
Ступањем на снагу овог Правилника престају да важе сви акти који су до сада на било који начин уређивали начин организовања и рада ЦСНИРС-а.
Члан 27.
Овај Правилник ступа на снагу осам дана након усвајања на Научном већу Mедицинског факултета Универзитета у Београду.
Члан 28.
Овај Правилник је потребно истаћи након усвајања на огласним таблама и сајту Медицинског факултета Универзитета у Београду.
Члан 29.
Промена овог правилника могућа је са образложеним предлогом председника ЦСНИРС-а, уз сагласност продекана за науку и Комисије Научног већа за научно-истраживачки рад студената, а усваја се на Научном већу.
Продекан за науку Медицинског факултета Универзитета у Београду
Проф. др Татјана Пекмезовић
Сваке школске године у априлу месецу организује се смотра студентских научно-истраживачких радова (МИНИ СИМПОЗИЈУМ) која традиционално претходи националном Конгресу студената биомедицинских наука Србије са интернационалним учешћем.
Мини симпозијум представља завршну евалуацију и селекцију оралних презентација од стране комисија сачињених од еминентних наставника и сарадника запослених на Медицинском факултету Универзитета у Београду која за циљ има што бољу припрему студената за учешће на предстојећем националном конгресу.
Право учешћа на Мини симпозијуму имају студенти, аутори научно-истраживачких радова који су добили две позитивне рецензије од рецензената (наставника и сарадника Медицинског факултета Универзитета у Београду) и верификовани од стране Комисије за научно-истраживачки рад студената.
Аутори позитивно рецензираних радова су у обавези да свој рад презентују на Мини-симпозијуму, у противном Медицински факултет Универзитета у Београду неће сносити трошкове њиховог учешћа на студентском конгресу.
Тачно време и распоред сесија на Мини симпозијуму биће благовремено објављени у средствима информисања ЦСНИРС-а.
Мини симпозијум 2023. године – од 27.марта до 31.марта 2023.
КОНГРЕС СТУДЕНАТА БИОМЕДИЦИНСКИХ НАУКА СРБИЈЕ СА ИНТЕРНАЦИОНАЛНИМ УЧЕШЋЕМ
Уназад, последњих више од 50 година традиционално се одражава национални конгрес студената медицине и стоматологије на којем учествују и студенти свих факултета из групације биомедицинских наука са подручја Србије ( некада СФРЈ и СРЈ) .
На овом конгресу, студенти су у прилици да излажу у форми оралног излагања резултате својих истраживања из свих области биомедицинских наука које током свог студирања у оквиру програма редовне наставе изучавају на својим матичним факултетима.
Организација конгреса према унапред утврђеном кружном систему, поверава се се сваке године студентској организацији једног од факултета чланова Заједнице факултета биомедицинских наука Србије.
На Медицинском факултету Универзитета у Београду за организовање конгреса као и учешћа својих студената на истом (када факултет није организатор конгреса), одговоран је Центар за стручни и научно-истраживачки рад студената (ЦСНИРС) заједно са Студентским парламентом под чијим окриљем и функционише као једна од секција.
- 61. Конгрес студената биомедицинских наука (Копаоник 2022.)
- Књига сажетака – Мини симпозијум 2021
- 60. Конгрес студената биомедицинских наука (Копаоник 2019.)
- 59. Конгрес студената биомедицинских наука (Копаоник 2018.)
- 58. Конгрес студената биомедицинских наука (Копаоник 2017.)
- 57. Конгрес студената биомедицинских наука (Сребрно језеро 2016.)
- 56. Конгрес студената биомедицинских наука (Врњачка бања 2015.)
- 55. Конгрес студената биомедицинских наука (Врњачка бања 2014.)
- 53. Конгрес студената биомедицинских наука (Копаоник 2012.)
- 52. Конгрес студената биомедицинских наука (Будва 2011.)
- 51. Конгрес студената биомедицинских наука
- 62. Конгрес студената биомедицинских наука (Копаоник 2023.)
- 63. Конгрес студената биомедицинских наука Републике Србије (Врњачка Бања 2024.)
- http://samed.ba/ Сарајево, Босна и Херцеговина (фебруар)
- http://ichams.org Даблин, Ирска (фебруар)
- http://aimsmeeting.org/ Лисабон, Португал (март)
- http://pirogovka.rsmu.ru Пирогов, Русија (март)
- http://cross.mef.hr/ Загреб, Хрватска (март)
- http://limsc.nl/ Лајден, Холандија (март)
- https://aimscegypt.org/ Хургада, Египат (март)
- http://abc.aeicbasup.pt/ Порто, Португал (март)
- http://www.phoeniximsc.com/ Мангалор, Индија (март)
- www.rsu.lv/eng/isc Рига, Летонија (април)
- http://snt.nmu.edu.ua/en/ Кијев, Украјина (април)
- http://www.science4health.org/ Москва, Русија (април)
- http://www.imsc-krakow.pl Краков, Пољска (април)
- http://www.neuri.uniri.hr/ Ријека, Хрватска (април)
- http://www.issc.gumed.edu.pl/ Гдањск, Пољска (април)
- http://marisiensis.ro/ Таргу Муреш, Румунија (април)
- http://wimc.wum.edu.pl/ Варшава, Пољска (мај)
- http://imsscistanbul.com/ Истанбул (Istanbul University), Турска (мај)
- http://www.medunigraz.at/kongresse/international-student-congress/ Грац, Аустрија (мај)
- http://icmsbg.org/ Софија, Бугарска (мај)
- http://ctfobak.com/en/ Истанбул (University Cerrahpasa), Турска (мај)
- http://bimc.umb.edu.pl/ Бјалисток, Пољска (мај)
- http://ihsc.eu/ Каунас, Литванија (мај)
- http://mmsa.mk/imscongress/ Охрид, Македонија (мај)
- http://medicalis.ro/ Клуж-Напока, Румунија (мај)
- http://medespera.usmf.md/ Кишињев, Молдавија (мај)
- http://iscoms.com/ Гронинген, Холандија (јун)
- http://www.mosa-conference.nl/ Мастрихт, Холандија (јун)
- http://studentcongresskosice.webnode.com/ Кошице, Словачка (јун)
- http://www.scim.si/ Марибор, Словенија (јун)
- http://www.imscns.org/ Нови Сад, Србија (јул)
- http://www.amsc.be/ Антверпен, Белгија (септембар)
- http://www.esc-berlin.com/ Берлин, Немачка (септембар)
- http://yesmeeting.org/ Порто, Португал (септембар)
- http://mdsc.mu-pleven.bg/index.php/en/home-en Плевен, Бугарска (октобар)
- http://www.braincoms.com/2015/ СаоПаоло, Бразил (октобар)
- http://www.gscbelgrade.org/ Београд, Србија (октобар)
- http://medicon.us-medicus.ba Тузла, Босна и Херцеговина (октобар)
- http://www.zims.hr/ Загреб, Хрватска (новембар)
- www.cimsc.org Крајова, Румунија (новембар)
- http://www.stncongress.umlub.pl Лублин, Пољска (децембар
MobiON представља платформу за интернационалнизацију коју је креирао Универзитет у Београду, помоћу које је могуће приступити конкурисима за стипендије за размене у склопу KA1 Erasmus + програма и одслушати наставу током једног семестра на неком од европских универзитета.
Званични сајт платформе: https://mobion.bg.ac.rs/
Заинтересовани студенти треба редовно да прате MobiON и рокове за конкурисање. Неопходно је да се сви учесници пријаве на платформу уз прилагање одређене документације.
На врху сајта платформе стоји HOW TO APPLY и у оквиру те рубрике је детаљно приказано како се врши пријава и која је документација неопходна. Документа треба да буду искључиво на енглеском или немачком језику.
Кандидати су дужни да контактирају административно особље у Центру за међународну сарадњу
(http://www.mfub.bg.ac.rs/sr/centri/centar_za_medjunarodnu_saradnju/index.dot) и да их обавесте да су поднели пријаву на MobiON. Након тога Факултет шаље писмо номинације Ректорату.
Новости
ЦСНИРС – Рок за предају радова
Драге колегинице и колеге, Обавештавамо вас да је за рок за предају радова петак, 1. март до 21ч. Предаја радова ће се обавити електронски путем Ретикулума. Неопходно је предати: Рад, који задовољава техничке норме прописане [...]
ЦСНИРС – Друга едукативна трибина
Драге колегинице и колеге, У понедељак, 25. децембра у 17 часова у амфитеатру Силос, доц. др Горица Марић одржаће прво предавање у оквиру друге едукативне трибине Увод у научно-истраживачки рад са посебним освртом на епидемиолошка [...]
Конкурс за израду студентских научно-истраживачких радова
Драге колегинице и колеге, Обавештавамо вас да је у понедељак, 13. новембра 2023. године отворен Конкурс за израду студентских научно-истраживачких радова. Пријављивање тема ће се обавити преко Ретикулума, коме се приступа користећи корисничко име и [...]
ЦСНИРС – Прва трибина
Драге колегинице и колеге, Прва едукативна трибина Центра за стручни и научно-истраживачки рад студената биће одржана у четвртак, 16. новембра 2023. године у амфитеатру Хистофизиолошког института са почетком у 18 часова. Тема прве едукативне трибине [...]
ЦСНИРС – Конкурс за пријем нових чланова и волонтера
ЦСНИРС – Конкурс за пријем нових чланова и волонтера Драге колегинице и колеге, Центар за стручни и научнo-истраживачки рад студената (ЦСНИРС) вас пoзива да се пријавите на Кoнкурс за чланство у нашој секцији уколико размишљате [...]
ЦСНИРС – 62. Конгрес студената биомедицинских наука Србије
Поштоване колегинице и колеге, Према усвојеном финансијском плану за 2022/23. годину, Медицински факултет Универзитета у Београду је издвојио 6 500 000 динара за потребе одласка и учешћа наших студената на предстојећем 62. Конгресу студената биомедицинских [...]