/, Specijalizacije, Specijalizacije - Aktuelno/INFORMACIJA O PROCEDURI POSTUPKA NOSTRIFIKACIJE SPECIJALISTIČKIH DIPLOMA I DIPLOMA UŽIH SPECIJALIZACIJA STEČENIH U INOSTRANSTVU KOJA SE OBAVLJA RADI ZAPOŠLJAVANJA U REPUBLICI SRBIJI

INFORMACIJU O PROCEDURI POSTUPKA NOSTRIFIKACIJE SPECIJALISTIČKIH DIPLOMA I DIPLOMA UŽIH SPECIJALIZACIJA STEČENIH U INOSTRANSTVU KOJA SE OBAVLJA RADI ZAPOŠLJAVANJA U REPUBLICI SRBIJI PREUZMITE   OVDE

Materijal se podnosi petkom 12-14 časova u Službi za poslediplomsku nastavu.

Procedura priznavanja specijalističkih diploma i diploma užih specijalizacija  radi zapošljavanja  obavlja se na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu (MFUB).

Procedura priznavanja diploma sprovodi se na MFUB samo za grane specijalizacija i užih specijalizacija koje su navedene u Pravilniku o specijalizacijama i užim specijalizacijama zdravstvenih radnika i zdravstvenih saradnika Republike Srbije, a koje organizuje MFUB.

Za nostrifikaciju specijalističke diplome stečene u inostranstvu, uz zahtev za nostrifikaciju podnosi se i:

• biografija,
  • tri primerka overene fotokopije diplome o završenom Medicinskom fakultetu (ukoliko je Medicinski fakultet završen u inostranstvu i tri primerka overenih fotokopija rešenja o nostrifikaciji),
  • tri overene fotokopije uverenja o položenom stručnom ispitu u Republici Srbiji,
  • original plana i programa specijalističkih studija uz tri overena prevoda,
  • original diplome o stečenom zvanju specijaliste. Original diplome mora biti overen pečatom APOSTIL u državi u kojoj je stečena diploma uz tri overena prevoda od strane ovlašćenog sudskog tumača,
  • potvrda o akreditaciji ustanove za sprovođenje programa specijalizacije odnosno uže specijalizacije kao i tri overena prevoda,
  • dokaz o državljanstvu,
  • potvrda o uplati naknade za troškove postupka.

Pored  navedene dokumentacije daje se i pisana izjava o saglasnosti da se može izvršiti provera stečene diplome.

Za nostrifikaciju diplome o završenoj užoj specijalizaciji stečenoj u inostranstvu uz zahtev za nostrifikaciju podnosi se i:

• biografija
  • tri primerka overene fotokopije diplome o završenoj specijalizaciji (ukoliko je specijalizacija završena u inostranstvu i tri primerka overenih fotokopija rešenja o nostrifikaciji)
  • original plana i programa studija uže specijalizacije i tri overena prevoda,
  • original diplome o stečenom zvanju uže specijalizacije. Original diplome mora biti overen pečatom APOSTIL u državi u kojoj je stečena diploma uz tri overena prevoda od strane ovlašćenog sudskog tumača,
  • dokaz o državljanstvu,
  • potvrda o akreditaciji ustanove za sprovođenje programa specijalizacije odnosno užespecijalizacije kao i tri overena prevoda,
  • primerak originalnog odbranjenog rada kao i primerak prevedenog rada uže specijalizacije,
  • potvrda o uplati naknade za troškove postupka.

Pored navedene dokumentacije daje se i pisana izjava o saglasnosti da se može izvršiti provera stečene diplome.

MFUB pokreće proceduru priznavanja diploma samo ako su predata sva dokumenta kao i ako se radi o grani specijalizacije odnosno uže specijalizacije koja je navedena u popisu grana na osnovu Pravilnika o specijalizacijama i užim specijalizacijama zdravstvenih radnika i zdravstvenih saradnika Republike Srbije, a koje organizuje MFUB.

Nakon primljenog zahteva i dokumentacije za nostrifikaciju diplome MFUB pribavlja dokaz da je diploma za koju se traži priznavanje verodostojna.

Odgovarajuća katedra razmatra dostavljenu dokumentaciju i na osnovu plana i
programa specijalizacije odnosno uže specijalizacije kao i na osnovu obaveznog
intervjua sa kandidatom, dostavlja predlog za nostrifikaciju diplome Veću za
specijalističku nastavu.

Za nostrifikaciju diplome uže specijalizacije vrednuje se i priloženi odbranjeni rad. U slučaju da programom uže specijalizacije nije predviđen rad kandidatu se može kao rad uže specijalizacije vrednovati, odnosno priznati rad koji je objavljen u referentnom časopisu kao rezultat uže specijalizacije.

Ukoliko nema bitne razlike u dužini trajanja obavljenog staža, sadržaju programa odnosno savladanih veština Katedra predlaže Veću za specijalističku nastavu da se diploma o položenom specijalističkom ispitu ili diploma o završenoj užoj specijalizaciji nostrifikuje. Konačnu odluku donosi Nastavno naučno veće MFUB.

Ukoliko Katedra smatra da postoje bitne razlike u programu specijalizacije
odnosno uže specijalizacije, može zahtev za nostrifikaciju odbiti ili predložiti da se određeni deo staža doradi da bi diploma bila priznata, uz polaganje specijalističkog ispita odnosno za užu specijalizaciju priznati obavljen staž a usloviti polaganjem usmenog ispita i/ili izrade i odbrane rada uže specijalizacije. Predlog Katedra dostavlja Veću za specijalističku nastavu koje donosi konačnu odluku i nju dostavlja kandidatu.

Ukoliko je odluka Veća za specijalističku nastavu pozitivna i bezuslovna za
kandidata procedura nostrifikacije se nastavlja pred Nastavno naučnim većem
MFUB, dok u ostalim slučajevima Veće za specijalističku nastavu dostavlja svoju
odluku kandidatu na koju on ima pravo žalbe u roku od 15 dana od dobijanja odluke.

TROŠKOVI POSTUPKA NOSTRIFIKACIJE IZNOSE:

Za državljane Srbije 40000,00 dinara

Za strane državljane iznose 80000,00 dinara

Kandidat, pored osnovnih troškova nostrifikacije diploma, snosi i sve dodatne troškove koji se obračunavaju prema cenovniku Medicinskog fakulteta (polaganje
specijalističkih ispita iz svih oblasti medicine; godina specijalizacije,
dvosemestralna nastava, obavljanje određenih veština specijalizacije sadržanih u planu i programu zdravstvene specijalizacije i dr.)

Troškovi se uplaćuju na tekući račun Medicinskog fakulteta prilikom podnošenja zahteva a na osnovu predhodno izdatog računa.

Materijal se podnosi petkom 12-14 časova u Službi za poslediplomsku nastavu.