IMPULSE

IMPULSE (2018-2021)

IMPULSE   – Primena efikasne i isplative intervencije za pacijente sa psihotičnim poremećajima u zemljama sa niskim i srednjim prihodima u jugoistočnoj Evropi –  je 3,5-godišnji projekat koji finansira Evropska komisija u okviru inicijative Horizont 2020. Cilj studije je da olakša razvoj DIALOG +, psihosocijalne intervencije u regionu Jugoistočne Evrope.

IMPULSE studija

Glavni istraživač – Nikolina Jovanović, Univerzitet Kueen Mari u Londonu, Velika Britanija

Glavni istraživač Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu – prof. Nađa P. Marić

VIŠE INFORMACIJADialogPlus – Digitalna psihosocijalna intervencija

IMPULSE  – Implementation of an effective and cost-effective intervention for patients with psychotic disorders in low and middle-income countries in South Eastern Europe –  is a 3.5 year project funded by the European Commission as part of the Horizon 2020 initiative. The objective of the study is to facilitate the development of DIALOG+ , a technology-based psychosocial intervention, in the region of South Eastern Europe.

IMPULSE study

Principal investigator – Nikolina Jovanovic, Queen Mary University of London, UK

Principal investigator – on behaf of Faculty of Medicine, University of Belgrade  – Prof. Nadja P. Maric

More informationhttp://impulse.qmul.ac.uk/home/