////VAŽNO OBAVEŠTENJE – Formiranje jedinstvene baze eNauka sa ORCID profilima istraživača

Nastavnicima, saradnicima i istraživačima zaposlenim na MFUB

Poštovane koleginice i kolege,

Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Republike Srbije je u procesu formiranja jedinstvene baze eNauka. Kao važan korak za prikupljanje svih relevantnih i aktuelnih podataka vezanih za naučni rad, neophodno je da svaki istraživač  ima svoj ORCID profil.

ORCID je jedinstveni identifikator istraživača (Open Research and Contributor ID), koji za svakog istraživača generiše jedinstven i stalni lični identifikator koji je povezan samo sa njim i njegovim radom tokom cele karijere.

Na ovaj način, radovi se lako pronalaze i povezani su sa imenom istraživača tokom cele karijere, pojednostavljuje se popunjavanje podataka i otklanjaju se nejasnoće oko imena.

Prenosimo vam obaveštenje koje smo dobili iz Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Republike Srbije:

“S obzirom da je ORCID međunarodni naučni identifikator koji će biti osnovna veza ka radovima istraživača u eNauci preporučujemo, radi što boljeg funkcionisanja sistema eNauke, da oni istraživači, koji nemaju svoje ORCID profile otvore iste.
Ukoliko istraživači imaju nekoliko ORCID profila, neophodno je da ih objedine u jedan profil.

Detaljno uputstvo za početnike je dostupno kroz krakte video klipove koji su dostupni na sledećem linku:  http://media.rcub.bg.ac.rs/?p=5973 .

Takođe, na istoj adresi nalazi se i uputstvo za Uređivanje profila – napredne opcije.“

Molimo vas da što hitnije pristupite otvaranju ORCID profila, jer je formiranje baze eNauka u toku.

Prof. dr Tatjana Pekmezović
prodekan Medicinskog fakulteta