Medicinski podmladak
Medicinski podmladak je međunarodni, recenzirani, stručni i naučni časopis za studente i mlade istraživače koji ima najstariju tradiciju u jugoistočnoj Evropi. Časopis su pokrenuli najbolji studenti Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu davne 1949. godine i od tada Podmladak redovno i u kontinuitetu izlazi.
Prostorije redakcije nalaze se u suterenu dekanata Medicinskog fakulteta, hodnik suprotan menzi, poslednja vrata levo, pored referenta za studentski standard.
- (+381) 011-3636-382
Vršilac dužnosti glavnog i odgovornog urednika:
Una Lazić
Zamenik vršioca dužnosti glavnog i odgovornog urednika:
Jovana Dinić
Članovi redakcije:
Nikolina Erceg
Sara Milošević
Mila Škorić
Jovana Ristić
Sofija Dimitrijević
Nevena Veljančić
Iva Šikanić
Isidora Đorđević
Anđela Simić
Mladen Mirković
Volonteri:
David Vuković
Prijava radova za publikovanje u Medicinskom podmlatku moguća je tokom cele godine isključivo putem naše platforme: http://aseestant.ceon.rs/index.php/medpod .
Da bi Vaš rad bio uzet u razmatranje za publikovanje potrebno je da:
- rad bude napisan i sređen striktno po uputstvima časopisa,
- nam uz rad dostavite elektronski popunjeno, potpisano, pečatirano, a zatim skenirano propratno pismo,
- čekate da vam se javimo.
– Propratno pismo za originalni naučni članak
– Propratno pismo za mini-pregledni članak
Rad može biti pisan na srpskom ili engleskom jeziku, po želji autora. U skladu sa nacionalnim preporukama, savetujemo autorima da se, ukoliko je to moguće, opredele za engleski jezik.
Medicinski podmladak je međunarodni naučni časopis. Nije vezan za aktuelne konkurse CSNIRS-a, te radovi koji se nama šalju ne moraju biti oni prijavljeni CSNIRS-u niti iz tekuće školske godine.
Slanjem svog teksta za publikovanje u Medicinskom podmlatku autori i mentori potvrđuju da rad (u delovima ili celini) nije prethodno publikovan, nije u procesu recenzije kao i da nije poslat na razmatranje za publikovanje u nekom drugom časopisu, kao i da priloženi rad nije deo master, doktorske ili bilo koje druge poslediplomske disertacije.
Ukoliko imate dodatnih pitanja, ne oklevajte da nam se javite putem naših e-mail adresa:
Uputstvo autorima možete preuzeti OVDE
Medicinski podmladak je međunarodni, recenzirani, stručni i naučni časopis za studente i mlade istraživače koji ima najstariju tradiciju u jugoistočnoj Evropi. Časopis su pokrenuli najbolji studenti Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu davne 1949. godine i od tada Podmladak, kako mu skraćeno tepamo, redovno i u kontinuitetu izlazi.
Prvo izdanje , 1949. godina.
U uvodnoj reči prve sveske Medicinskog podmlatka članovi prve redakcije su, između ostalog, vizionarski zapisali: „Naučne grupe u kojima naši drugovi i drugarice produbljuju stečeno znanje, odigraće veoma značajnu ulogu jer će iz njihovih redova poteći mnogi naučni i nastavni kadrovi. Otuda pojava Medicinskog podmlatka nije samo smotra dosadašnjih rezultata i uspeha, već će ona služiti i kao podstrek za nova pregnuća.“ Rodonačelnik savremene onkologije u Beogradu, prof. Ksenofon Šahović, dodao je: „Svaki student Medicinske velike škole treba da čita ovaj časopis. Svaki student treba da sarađuje u njemu. On treba da bude izraz i simbol stremljenja naših studenata. On treba da posluži kao instrument zbliženja i saradnje sa ostalim studentima drugih medicinskih, farmaceutskih i stomatoloških fakulteta.“ Dakle, časopis je nastao kao izraz volje i težnje studenata medicine da se uključe u naučnoistraživački rad fakulteta, da bi ubrzo pospešio i saradnju sa drugim fakultetima u Jugoslaviji.
Osnivač časopisa je Medicinski fakultet u Beogradu. Prvo sedište redakcije bilo je u prostorijama tadašnje IV interne klinike u Pasterovoj 14. Ta redakcija je na dobrovoljnoj osnovi, samopregorno i entuzijatski organizovala redovno publikovanje časopisa. Brojevi su izlazili i na svaka dva meseca. Kvalitetom se uveliko prevazišla prvobitna zamisao da se u njemu štampaju samo studentski radovi, pa već 1954. godine u Medicinskom podmlatku pored rubrike „Originalni radovi“ postoje i druge rubrike: „Opšti pregled“, „Preventivna medicina“, „Prikazi“, „Problemi studija i nastave“, „Bibliografija“ i rubrika „Podsetnik“, gde po prvi put nastavnici objavljuju tekstove koji bi pomagali studentima u pripremanju ispita. O entuzijazmu tih generacija studenata medicine svedoče naše stranice: „Zar nije neophodno da se i na ovaj način, još za vreme studija, stiče ona divna navika da se o svemu razmišlja sopstvenom glavom, da se opšte priznate istine proveravaju i potvrđuju sopstvenim zapažanjima, da se snaga sopstvenog razmišljanja stavlja iznad tehnike i mašina na koje se mladi lekari više nego što je potrebno oslanjaju. Pomagati ovakav rad, koji svakome ko se njime bavi donosi beskrajno mnogo uživanja kad je podstican zdravom ambicijom i lišen koristoljublja, znači vaspitavati ljude, oplemenjivati ih.“
Godine su prolazile ne prekidajući kontinuitet rada Medicinskog podmlatka. Kao što to obično biva, uz nova iskustva počeli su i prvi osvrti na probleme, koji će u radu pratiti kasnije redakcije. Šetalo Jožef, urednik Medicinskog podmlatka 1969. godine piše: „Stručni kongresi su naši najveći ali i jedini izvor originalnih stručnih radova. Ostaje i dalje otvoreno pitanje kako stimulisati studente na samostalan rad, kako im omogućiti još bolji i masovniji pristup klinikama i institutima. Nadamo se da ćemo u budućnosti u saradnji i uz razumevanje Škole i njenih institucija uspeti da nađemo rešenje i za ovaj problem.“ Započinje intenzivna saradnja sa Farmakološkim instututom Medicinskog fakulteta, a javlja se ideja o integraciji svih medicinskih fakulteta u zemlji. Već 1969. godine, studentima Medicinskog fakulteta u Beogradu i Novom Sadu pridružili su se i studenti Stomatološkog fakulteta u Beogradu. U narednim godinama ideje Podmlatka su širene čitavom Jugoslavijom, te je časopis pripadao studentima medicine Beograda, Ljubljane, Niša, Novog Sada, Rijeke i Skoplja. Izdavani su zajednički brojevi sa redakcijama stručnih časopisa medicinara Sarajeva i Zagreba. Tako je Medicinski podmladak prerastao okvire Beograda i Beogradskog univerziteta.
Osamdesetih godina obim časopisa uvećan je izdavanjem odgovarajućih dodataka – supplementum-a časopisa. Jedno od poznatijih izdanja bilo je Opšta patologija tumora profesora Vladimira Kanjuha 1980. godine, koje je korišćeno kao udžbenik iz onkologije, kada je ovaj predmet prvi put i uveden u redovnu nastavu. Sve intenzivnije su se u saradnju sa Medicinskim podmlatkom uključivali profesori sa svih katedri, tako da je danas kooperacija na zavidnom nivou, sa ciljem da podstakne studente medicine na naučnoistraživački rad, ali i da ih informiše o najnovijim dostignućima iz oblasti biomedicinskih i javnozdravstvenih nauka i pruži literaturu za pripremanje nekih ispitnih pitanja manje obrađenih u zvaničnim udžbenicima.
Nesrećne okolnosti u našem okruženju sprečile su pokretanje međunarodnog časopisa studenata medicine čije sedište je trebalo da bude u Beogradu, upravo zbog ugleda našeg Medicinskog podmlatka. Časopis se održao i u teškim vremenima socijalnih rastakanja i ratnih zbivanja. Istraživačka bujica studenata medicine Univerziteta u Beogradu i njihovih učitelja, progresivno je rasla. Tako je ovaj časopis i u vremenima sankcija studentima našeg fakulteta bio svetionik za praćenje savremenih dostignuća medicninske nauke i podsticaj za neprekidnost naučnoistraživačkog i publikacijskog rada studenata. I sve to, dobrovoljnim radom.
Osnovni zadatak koji smo dobili od naših prethodnika trudimo se da ispunjavamo i danas: da Podmladak doprinese vaspitanju mladog lekarskog naraštaja, stvaranju ličnosti visoke moralne snage, izgradnji stručnjaka dejalektičara, a pre svega da studente medicine, pod mentorstvom svojih učitelja, uvede u lepote i tajne naučnoistraživačkog rada. To je cilj kome stremi i današnja redakcija, svesna veličine nasleđa svojih prethodnika, ali i sa željom da ostavi nove podsticaje generacijama koje dolaze.
Redakcija ,,Medicinskog podmlatka”
Sa leva na desno: Sofija Dimitrijević, Jovana Ristić, Isidora Đorđević, Sara Milošević, Mila Škorić, Nikolina Erceg, Una Lazić, Aleksa Živković, Jovana Dinić, David Vuković, Iva Šikanić, Anđela Simić, Mladen Mirković.
Uređivački odbor čine nastavnici i saradnici Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i predstavnici studenata:
- Prof. dr Lazar Davidović
- Prof. dr Nataša Milić
- Prof. dr Dragan Hrnčić
- Prof. dr Dušan Škiljević
- Prof. dr Vladimir Živković
- Prof. dr Dragana Protić
- Prof. dr Petar Milovanović
- Prof. dr Aleksandar Ristić
- Prof. dr Emina Milošević
- Prof. dr Ana Banko
- Prof. dr Emilija Manojlović Gačić
- Prof. dr Tatjana Potpara
- Doc. dr Igor Končar
- Doc. dr Ivan Zaletel
- Doc. dr Vesna Ćorić
- Doc. dr Gorica Marić
- Doc. dr Marko Stojanović
- Asist. dr Aleksa Jovanović
- Una Lazić, glavni i odgovorni urednik časopisa Medicinski podmladak
- Jovana Dinić, zamenik vršioca dužnosti urednika časopisa Medicinski podmladak
- Dušanka Lukić, član CSNIRS-a,
- Nikola Mandić, član CSNIRS–a
Spisak editorijala u stručno-naučnom časopisu Medicinski podmladak
Izdanje 70, broj 1
- Ivanović J, Pekmezović T, Drulović J. Interferon beta – lek kojim je započeta revolucija u lečenju multiple skleroze. Medicinski podmladak 2019; 70(1):53-57.
Izdanje 69, broj 4
- Byard Roger. Historical forensic pathology. Medicinski podmladak 2018; 69(4):1-5.
- Stanić I, Smoljo T, Barun B, Habek M. Uticaj vežbanja uz primenu otpora na autonomni nervni sistem i spavanje. Medicinski podmladak 2018; 69(4):6-11.
Izdanje 69, broj 3
- Stanojlović O, Šutulović N. Cirkadijalni sistem – mreža neurona sa suprahijazmatičnim jedrom na vrhu hijerarhijske organizacije. Medicinski podmladak 2018; 69(3):3-13.
- Janković M, Savić A, Novičić M, Popović M. Pristupi dubokog učenja za prepoznavanje aktivnosti ljudi primenom odevne tehnologije. Medicinski podmladak 2018; 69(3):14-24.
- Milovanović P, Đurić M. Inervacija kostiju – zašto je ne treba zanemariti? Medicinski podmladak 2018; 69(3):25-32.
- Šutulović N, Pietro Marčini S, Šuvakov S, Hrnčić D. Uloga glija ćelija, krvno-moždane barijere i citokina u nastanku konvulzija – implikacije za terapeutske modalitete. Medicinski podmladak 2018; 69(3):33-40.
- Jerotić S, Marić N. Strukturne retinalne abnormalnosti kao potencijalni markeri za poremećaje iz psihotičnog spektra. Medicinski podmladak 2018; 69(3):41-47.
- Grubač Ž, Jovanović Đ, Puškaš N, Hrnčić D. Poremećaji spavanja i depresija – povezanost i mehanizmi interakcije. Medicinski podmladak 2018; 69(3):48-55.
- Đurić E, Škrijelj D, Rašić-Marković A. Uticaj vežbanja na kognitivne procese i neuroplastičnost. Medicinski podmladak 2018; 69(3):56-62.
- Vorkapić M, Useinović N, Janković M, Hrnčić D. Analiza varijabilnosti srčane frekvencije u epilepsiji – uloga u detekciji i predikciji napada i iznenadne neočekivane smrti u epilepsiji. Medicinski podmladak 2018; 69(3):63-68.
Izdanje 69, broj 2
- Nikolić T, Petronijević N. Šizofrenija i osteoporoza. Medicinski podmladak 2018; 69(2):1-8.
- Mandić-Stojmenović G, Kostić V, Stefanova E. Klinički spektar frontotemporalne demencije. Medicinski podmladak 2018; 69(2):9-15.
- Kostadinović M, Nikolić D, Šantrić-Milićević M. Uticaj pola i komorbiditeta na funkcionalnost i pokretljivost u populaciji starih osoba – značaj fizičke aktivnosti. Medicinski podmladak 2018; 69(2):16-22.
- Savić I, Oprić D. Receptor programirane smrti/ligand programirane smrti – novi pristup u imunološkoj terapiji kod pacijenata sa uznapredovalim i metastaznim nesitnoćelijskim karcinomom pluća. Medicinski podmladak 2018; 69(2):57-64.
Izdanje 69, broj 1
- Ristić N, Kisić-Tepavčević D, Milovanović T. Značaj različitih metoda za otkrivanje gastroezofagusnog refluksa kod dece. Medicinski podmladak 2018; 69(1):1-8.
- Dugalić S, Petronijević M. Komplikacija trudnoće kao posledica hipoksemije uteroplacentne jedinice. Medicinski podmladak 2018; 69(1):9-14.
Izdanje 68, broj 2
- Sartorius N. Marić N. How many categories in a classi cation of psychiatric disorders do we need?Medicinski podmladak 2017; 68(1):1-7.
- Pejović Milovančević M, Krgović I, Mitković Vončina M. The adolescent brain – changes and challenges of development.Medicinski podmladak 2017; 68(1):8-13.
Izdanje 67, broj 4
- Zaletel I. Puškaš N. Fractal analysis in neuroanatomy and neurohistology. Medicinski podmladak 2016; 67(4):1-7.
- Budimirović D, Protić D. Drugs development and fragile X syndrome translational success story.Medicinski podmladak 2016; 67(4):8-14.
Izdanje 67, broj 3
- Đukanović LJ. Endemska nefropatija – bolest koja zahteva dalja istraživanja. Medicinski podmladak 2016; 67(3):1-8.
- Zoran DŽ, Dimitrijević V. Tuberkuloza bubrega. Medicinski podmladak 2016; 67(3):9-14.
- Nešović Ostojić J. Patofziološki aspekt metaboličkih acidobaznih poremećaja. Medicinski podmladak 2016; 67(3):15-24.
- Pejčić T. Dimitrijević V. Spektar vrednosti specifčnog antigena prostate kod lokalizovanog karcinoma. Medicinski podmladak 2016; 67(3):25-30.
Izdanje 67, broj 2
- Mazić S. Vežbanje je lek. Medicinski podmladak 2016; 67(2):1-4.
- Scalabrin M, Caporossi D. The role of physical activity in counteracting age-related sarcopenia and cancer cachexia. A brief literature review. Medicinski podmladak 2016; 67(2):5-12.
- Tomanić M. Ishrana sportista. Medicinski podmladak 2016; 67(2):13-19.
- Đelić M. Sindrom sportskog srca – prijatelj ili neprijatelj sportista? Medicinski podmladak 2016; 67(2):20-24.
- Spasovski D. Sportska kineziologija – dijagnostika i terapijski značaj mirujućeg mišićnog tonusa. Medicinski podmladak 2016; 67(2):25-29.
- Dikić N. Kontrola dopinga kao mera prevencije: Iskustvo Antidoping agencije republike Srbije. Medicinski podmladak 2016; 67(2):31-38.
Izdanje 67, broj 1
- Juričić S, Stojković S, Beleslin B. Savremene indikacije za perkutanu koronarnu revaskularizaciju (PCI) kod bolesnika sa hroničnom totalnom okluzijom (CTO) koronarnih arterija. Medicinski podmladak 2016; 67(1):1-5.
- Ćorić V. Metabolizam gvožđa i laboratorijska dijagnostika pokazatelja metabolizma gvožđa. Medicinski podmladak 2016; 67(1):6-13.
- Medić B. The role of autonomic control in cardiovascular system: summary of basic principles.Medicinski podmladak 2016; 67(1):14-19.
Izdanje 66, broj 2
- Jančić J. Uloga evociranih potencijala u diferencijalnoj dijagnozi neuroloških oboljenja dece i adolescenata. Medicinski podmladak 2015; 66(2):7-11.
- Lozić Đurić M. Neurotransmitters in the central nervous system: basic knowledge revisited.Medicinski podmladak 2015; 66(2):12-15.
Izdanje 66, broj 1
- Trbović A. Razvoj pola. Medicinski podmladak 2015; 66(1):1-8.
- Bižić M, Stojanović B, Đorđević M. Sex Reassignment Surgery.Medicinski podmladak 2015; 66(1):9-17.
- Novaković I. Primena nove generacije metoda za sekvenciranje DNK (Next GenerationSequencing) u medicinskoj praksi. Medicinski podmladak 2015; 66(1):18-21.
- Jeremić V. Turza K. Sekvenciranje celog genoma – praktična ograničenja i etičke dileme. Medicinski podmladak 2015; 66(1):22-28.
- Zečević N. Rađanje u poznim godinama metodama asistiranih reproduktivnih tehnologija. Medicinski podmladak 2015; 66(1):29-34.
Izdanje 65, broj 1-2
- Lazić J. Maligne bolesti u pedijatrijskom uzrastu. Medicinski podmladak 2014; 65:1-14.
- Šipetić-Grujičić S, Miljuš D, Pavlović N. Nacionalni skrining malignih bolesti u Republici Srbiji. Medicinski podmladak 2014; 65:15-21.
- Džodić R. Marković I. Stražarski limfni nodusi: prošlost, sadašnjost, budućnost. Medicinski podmladak 2014; 65:22-25.
- Milošević Z. Mamografija: Šta bi lekar opšte medicine trebalo da zna? Medicinski podmladak 2014; 65:26-31.
- Yu W. Kundu U. A rare sarcoma diagnosed on ne needle aspiration in two patients with Castleman disease: clinical cases with questions for students. Medicinski podmladak 2014; 65:32-37.
Izdanje 64, broj 1-2
- Radenković M, Stojanović M. Serelaksin i istaroksim: nove farmakoterapijske mogudnosti u lečenju akutne srčane insuficijencije. Medicinski podmladak 2013; 64:5-10.
- Davidović L, Mutavdžin P. Aneurizmatska bolest. Medicinski podmladak 2013; 64:11-15.
- Bajčetić M. Mitohondrijske bolesti: histohemijske i ultrastrukturne karakteristike. Medicinski podmladak 2013; 64:16-24.
- Matić M. Antioksidantni vitamini. Medicinski podmladak 2013; 64:25-31.
- Jović N, Jančić J. Neurološki pregled deteta. Medicinski podmladak 2013; 64:32-43.
Izdanje 63, broj 1-2
- Engert A. Hodgkin lymphoma. Medicinski podmladak 2012; 63:6-14.
- Jović N. Ukršteni sindromi moždanog stabla. Medicinski podmladak 2012; 63:15-25.
- Todorović Z. Trovanje antidepresivima. Medicinski podmladak 2012; 63:26-30.
- Terzić T. Mijeloproliferativne neoplazme. Medicinski podmladak 2012; 63:31-35.
- Bogićević D. Febrilni napadi. Medicinski podmladak 2012; 63:36-40.
Izdanje 62, broj 1-2
- Nešović-Ostojić J. Uloga i značaj WNK kinaza. Medicinski podmladak 2011; 62:115-120.
- Radenković M. Signalni mehanizmi vezani za disfunkciju endotela u hipertenzivnom graviditetu. Medicinski podmladak 2011; 62:121-127.
- Brašanac D. Melanocitne lezije kože. Medicinski podmladak 2011; 62:129-138.
Izdanje 61, broj 1-2
- Vučević D, Radosavljević T, Mladenović D. Cink kao agens multisistemskog oštećenja organizma. Medicinski podmladak 2010; 61:111-120.
- Dimitrijević I. Bolesti zavisnosti-Neinfektivna epidemija XXI veka. Medicinski podmladak 2010; 61:121-126.
- Putnik S. Uloga hirurgije koronarnih arterija na kucajućem srcu u lečenju bolesnika sa lošom finkcijom leve komore. Medicinski podmladak 2010; 61:127-129.
Izdanje 60, broj 1-2
- Misirlić-Denčić S. Peroksidacija lipida: mehanizam nastanka i uloga u oštećenju ćelije. Medicinski podmladak 2009; 60:109-114.
- Radenković M. Relaksin-značaj za vaskularni sistem. Medicinski podmladak 2009; 60:115-118.
- Ostojić M, Dobrić M, Giga V. Interventno-kardiološko lečenje bolesnika sa akutnim infarktom miokarda sa elevacijom ST segmenta. Medicinski podmladak 2009; 60:119-128.
- Šijački A. Previđene povrede i greške u zbrinjavanju teško povređenih. Medicinski podmladak 2009; 60:129-131.
- Berisavac M, Maksimović M. Hormonska kontracepcija – prednosti i zablude. Medicinski podmladak 2009; 60:133-138.
Izdanje 59, broj 1-2
- Medenica LJ. Delovanje ultravioletne radijacije na kožu. Medicinski podmladak 2008; 59(1-2):77-80.
- Mihaljević B, Janković S. Hodgkinov limfom: Dijagnoza i terapija. Medicinski podmladak 2008; 59(1-2):81-83.
- Škodrić-Trifunović, V. Sa tuberkulozom i u XXI veku. Medicinski podmladak 2008; 59(1-2):85-92.
- Šijački A. Hospitalno zbrinjavanje teško povređenih. Medicinski podmladak 2008; 59(1-2):93-96.
Izdanje 58, broj 1-2
- Maširević G. Membranski potencijali. Medicinski podmladak 2007; 58(1-2):81-88.
- Vučević D, Radosavljević T, Mladenović D. Pokretački mehanizmi cerebralne ishemije. Medicinski podmladak 2007; 58(1-2):89-94.
- Šćepanović R. Laparoskopska hirurgija – promoter ili kruna minimalno invazivne medicine. Medicinski podmladak 2007; 58(1-2):95-97.
- Stojković O. Dnk analize u sudskoj medicini. Medicinski podmladak 2007; 58(1-2):99-106.
Izdanje 57, broj 2-3
- Mališ M, Lačković V, Đulejić V. Anatomske i funkcionalne karakteristike amigdaloidnog kompleksa. Medicinski podmladak 2006; 57(2-3):87-89.
- Radenković M, Đokić J. Endotelni hiperpolarišući faktor (EDHF). Medicinski podmladak 2006; 57(2-3):91-93.
- Maksimović Ž. Rane, krvavljenje i privremena hemostaza. Medicinski podmladak 2006; 57(2-3):95-100.
- Perović SV, Đorđević MLJ. Tehnika rastavljanja penis kao novi hirurški pristup za rekonstrukciju penisa. Medicinski podmladak 2006; 57(2-3):101-111.
- Savić S. Medicinsko-pravni aspekti HIV infekcije i side u našoj zemlji. Medicinski podmladak 2006; 57(2-3):113-118.
Izdanje 57, broj 1
- Mimić-Oka J. Proteazomi moćne „mašine“ za unutarćelijsku razgradnju proteina. Medicinski podmladak 2005; 57(1):63-70.
- Todorović Z, Prostran M. PPAR receptori i ishemijsko reperfuzijska oštećenja. Medicinski podmladak 2005; 57(1):71-74.
- Popović V, Đurović M. Leptin-hormone masnog tkiva- marker deponovane energije u organizmu. Medicinski podmladak 2005; 57(1):75-78.
- Zdravković M, Krotin M, Deljanin-Ilić. Rana dijagnostika koronarne bolesti mesto i uloga pulsnog tkivnog doplera. Medicinski podmladak 2005; 57(1):79-84.
- Bumbaširević M, Lešić A. Replantaciona mikrohirurgija šake i prstiju. Medicinski podmladak 2005; 57(1):85-90.
- Zdravković D, Bilanović D, Ranđelović T. Primarna prevencija kolorektalnog karcinoma. Medicinski podmladak 2005; 57(1):91-92.
Izdanje 56, broj 1
- Maširević-Drašković G. Membranski potencijal. Medicinski podmladak 2005; 56(1):51-54.
- Đurić D. Homocistein i ateroskleroza: Novi faktor rizika ili marker oštećenja. Medicinski podmladak 2005; 56(1):55-58.
- Plješa-Ercegovac M. Ribozimi- prvi katalitički makromolekuli. Medicinski podmladak 2005; 56(1):59-61.
- Puškaš N, Puškaš L. Virusi kao transneuronski traseri. Medicinski podmladak 2005; 56(1):62-65.
- Milačić S. Dekontaminacija ljudi. Medicinski podmladak 2005; 56(1):66-70.
- Peško P. Primarni limfom želuca-Savremeni aspekti dijagnostike i lečenja. Medicinski podmladak 2005; 56(1):71-75.
Izdanje 55, broj 1-2
- Milisavljević M. Plastinacija u nastavi anatomije. Medicinski podmladak 2004; 55(1-2):79-81.
- Mostarica-Stojković M. Uloga infekcije u nastanku autoimunskih bolesti. Medicinski podmladak 2004; 55(1-2):82-85.
- Đorđević-Denić G. Citokini u nespecifičnom imunskom odgovoru. Medicinski podmladak 2004; 55(1-2):87-88.
- Lalić NM. Novine u dijagnostici i terapiji dijabetesa. Medicinski podmladak 2004; 55(1-2):89-92.
- Savić S. Krivična dela u vezi sa obavljanjem lekarske delatnosti. Medicinski podmladak 2004; 55(1-2):95-100.
- Rosić AA. Kristolografska ispitivanja mineralnog sastava urinarnog kamenja sa naglaskom na metodu rendgenske difrakcije praha. Medicinski podmladak 2004; 55(1-2):101-103.
U radu Medicinskog podmlatka učestvuju:
- glavni i odgovorni urednik
- zamenik glavnog i odgovornog urednika
- članovi redakcije
- volonteri redakcije
U sastav Uredništva ulazi do 5 volontera i do 15 članova.
Prijem studenata u redakciju obavlja se zvaničnim konkursom za volontere, koji raspisuje Uredništvo. Odabirom na konkursu na predlog glavnog i odgovornog urednika, a uz saglasnost redakcije, student počinje svoj obavezan volonterski rad. Predlog za imenovanje novog člana redakcije, nakon najmanje 6 meseci volonterskog rada, daje glavni i odgovorni urednik uz saglasnost ostalih članova redakcije.
Kandidat za člana Uredništva može biti: svaki redovni student Fakulteta sa položenim svim ispitima predviđenim programom za prvu godinu studija, koji nije obnovio nijednu godinu studiranja, sa najmanjom prosečnom ocenom 8,50 i koji ima najmanje jedan originalni autorski rad prezentovan na nacionalnom ili internacionalnom kongresu.
Za pojedine potrebe neophodne za rad Uredništva, nevezano za zvanični konkurs za prijem volontera, kao saradnici Časopisa mogu se uključiti svi studenti Fakulteta bez obzira na prosečnu ocenu studiranja i obnovljene godine studija.
Za sva dodatna pitanja kontaktirajte nas na e-mail medicinskipodmladak@med.bg.ac.rs
Medicinski podmladak neguje dugogodišnju tradiciju objavljivanja najboljih studentskih naučnih radova. Voleli bismo da ostanemo u kontaktu sa svima koji su deo svog studentskog vremena uložili u Medicinski podmladak i koji su doprineli da je on danas respektabilan časopis u zemlji i van nje.
S idejom da više ne postoje „bivši“ članovi redakcije, već samo oni koji su „odrasli“, mi i osnivamo alumni klub čiji je cilj da osnaži Medicinski podmladak na putu ka vrhu. Ili po rečima Henrija Forda: „Ukoliko se krećemo napred zajedno, uspeh će doći sam“.
Ukoliko ste bili urednik ili član redakcije Medicinskog podmlatka, molimo Vas da nam se javite putem mejla medicinskipodmladak@med.bg.ac.rs. U naslovu navedete „MP Alumni“ i napišete nam nešto o sebi kao i godinu u kojoj ste učestvovali u radu časopisa. Radujemo se saradnji!
Urednici Medicinskog podmlatka:
1949. Dušan Đurić
1950/51. Ljubodrag Mihajlović
1952/53. Milorad Radetić
1954. Ljubiša Rakić
1955. Jovan Bijelić
1956/57/58. Dragoljub Jovanović
1959. Ljubomir Stefanović
1960. Ljubomir Erić
1961. Aleksandar Anđelković
1962. Jovan Kačaki
1963. Danilo Zdravković
1964. Mirjana Petrović
1965. Danica Sabovljević
1964/65. Boško Kukolj
1966. Slobodan Imširagić
1967. Ljubomir Crevar
1968. Žarko Martinović
1969. Jožef Šetalo
1969/70/71/72. Branislav Donfrid
1973. Miroslav Vrbanović
1974. Miroslav Radojković
1974/75. Ljiljana Mirković
1976. Pavle Pavlović
1976/77. Gordana Vujanić
1978. Slaviša Ćurćić
1979/80. Živko Perišić
1981. Ljiljana Planić
1982. Zoran Vukašinović
1983. Zorica Živković
1983/84. Snežana Jovanović
1985/86. Snežana Andrejević
1987. Svetlana Anić
…
1997. Marija Marinković
1998. Lidija Tasić
1999/2000. Dejan Nešić
2001/02. Nebojša Đurišić
2003/04/05. Milorad Grujičić
2005/06. Milica Maksimović
2007/08. Tijana Ralić
2009/10. Miloš Maksimović
2011. Milan Marinković
2012. Miloš Branković
2013. Nebojša Marković
2014. Stefan Barišić
2015. Brankica Dimitrijević
2016. Brankica Dimitrijević
2017. Smiljana Mihailović
2018. Petar Simić
2019. Mario Balo
2020. Mario Balo
2021. Aleksa Zubelić
2022. Katarina Đorđević
2023. Aleksa Živković